Zbory pre občianske záležitosti (ZPOZ) – aktívny funkcionárov národných výborov a dobrovoľných pracovníkov pri radách národných výborov všetkých stupňov v ČSSR; ich základným poslaním je pomáhať národným výborom, aby sa občianske obrady uskutočňovali v socialistickom duchu, aby sa neustále zvyšovala ich ideová a kultúrna úroveň tak, aby významné chvíle v živote občana a jeho rodiny ako je narodenie, uzavretie manželstva, úmrtie, významné pracovné a životné jubileá a pod. boli predmetom starostlivosti a pozornosti našej spoločnosti. Cieľa vedomým plnením tejto úlohy majú pozitívnym pôsobením na citovú sféru občanov prispieť k opúšťaniu náboženských tradícií, cirkevných obradov a na druhej strane pozitívne utvrdzovať v nich príslušnosť a kladný vzťah k socialistickej spoločnosti.
Zbory pre občianske záležitosti sa zameriavajú najmä: na prípravu a organizačné zabezpečenie občianskych obradov, zabezpečenie ich ideovej a kultúrnej úrovne; na zabezpečenie občianskych slávností a iných občiansko-spoločenských aktov (životné a pracovné jubileá s osobitným zreteľom na jubileá občanov, ktorí sa zvlášť zaslúžili o víťazstvo robotníckej triedy a o budovanie socializmu, slávnostné odovzdávanie občianskych preukazov mládeži a pod.). Činnosť ZPOZ sa aktívne podieľa na formovaní socialistických medziľudských vzťahov s osobitným zreteľom na prejav pozornosti a starostlivosti socialistickej spoločnosti o osamelé osoby a osoby umiestnené v domovoch dôchodcov, organizovanie ich návšteva usporiadanie občianskych slávností pre ne. Okrem týchto úloh, plnia Zbory (podľa miestnych pomerov) iniciatívne aj iné úlohy, ktorými môžu prispievať k plneniu ich základného poslania.
Predsedom miestnych a mestských ZPOZ je poslanec miestneho alebo mestského národného výboru, predsedom okresných a krajských ZPOZ je podpredseda príslušného národného výboru, ktorému je zverený úsek školstva a kultúry. Cien mi zboru sú najmä pracovníci národného výboru z úsekov, ktoré sú zainteresované na činnosti zborov (kultúra, vnútorné veci, školstvo, sociálne zabezpečenie, zdravotníctvo), zástupcovia spoločenských organizácií, kultúrnych a osvetových zariadení. Za členov zboru sa vyberajú politicky vyspelí občania, predovšetkým takí, ktorí sa hlásia k materialistickému svetonázoru a ktorí ani formálne nezachovávajú svoju spätosť s náboženskými organizáciami. Zbory pri svojej práci využívajú pomoc dobrovoľných pracovníkov. Rady národných výborov koordinujú činnosť ZPOZ s činnosťou ostatných príslušných orgánov a zariadení národného výboru tak, aby sa táto stala súčasťou celkovej politicko-výchovnej a kultúrno-osvetovej práce národného výboru a aby plány práce zborov sa stali súčasťou jednotného plánu kultúrno-výchovného pôsobenia v územnom obvode príslušného národného výboru.
Svojou činnosťou ZPOZ nenahradzujú činnosť iných orgánov národných výborov, ani činnosť osvetových, výchovných, sociálnych a zdravotníckych zariadení, ale úzko spolupracujú najmä s osvetovými, kultúrnymi zariadeniami, školami, sociálnymi, zdravotníckymi zariadeniami. Osvetové zariadenia, školy, sociálne a zdravotnícke zariadenia v rámci svojho pôsobenia účinne prispievajú k plneniu spoločenského poslania ZPOZ. Miestne osvetové zariadenia priamo spolupôsobia pri obsahovej a organizačnej príprave občianskych obradov a občianskych slávností, zabezpečujú vhodné programy na tieto podujatia a pokiaľ majú vhodné miestnosti, poskytujú ich na organizovanie občianskych slávností.
ZPOZ spolupracujú s rôznymi odbornými kolektívmi vykonávajúcimi sociálno-osvetovú prácu (napríklad pred manželské poradne, rodičovské poradne, sociologicko-diagnostické pracoviská, linky dôvery a pod.).
Plnenie poslania ZPOZ vyžaduje ich úzku spoluprácu so spoločenskými organizáciami, ktoré v súlade s ich politicko-výchovným poslaním majú uplatniť svoj účinný ideovo-politický vplyv na svojich členov vo vzťahu k občianskym obradom. Zabezpečujú aktívnu účasť svojich zástupcov v ZPOZ a v aktívoch pre občianske záležitosti na pracoviskách. Organizujú účasť na občianskych obradoch svojich členov, poskytujúc pomoc účinkovaním svojich hudobných, speváckych alebo iných umeleckých a kultúrnych súborov na podujatiach organizovaných zbormi a v rámci svojich možností poskytujú aj vhodnú materiálnu pomoc.
Vo väčších závodoch a jednotných roľníckych družstvách miestne (mestské) ZPOZ v spolupráci s vedením závodov a družstiev a základnými organizáciami spoločenských organizácií na týchto pracoviskách, vytvárajú ako svoje pomocné kolektívy, aktívy pre občianske záležitosti.
Pri Ministerstve kultúry SSR i ČSR pracuje ako iniciatívny, poradný a koordinačný orgán Slovenská rada pre ZPOZ a Česka rada pre ZPOZ.
Upevniť v človeku pocit uvedomelosti v dejinnej zodpovednosti, angažovať svoje schopnosti v prospech realizácie socialistického vzťahu človeka k človeku je hlavným cieľom práce ZPOZ. Svojou činnosťou medzi pracujúcimi sa takto aktívne zúčastňujú na osvojovaní si socialistických mravných noriem, pre ktoré je charakteristické, že napomáhajú rozvoj bytostných síl jednotlivca vo vzťahu k sebe, k svojej rodine a k spoločnosti, v ktorej žije a pracuje.
< Späť na Z